śniadanie rosyjskie

Śniadanie po rosyjsku – kuchnia rosyjska

Witajcie, dziś mamy bardzo smaczny .. post, porozmawiamy o kuchni rosyjskiej, a dokładniej o śniadaniu, co lubią jeść Rosjanie. 

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, a zastanawialiście się kiedyś jak jedzą Rosjanie?

Kuchnia rosyjska jest jedną z najbardziej zróżnicowanych i najpyszniejszych na świecie. Co ciekawe dania serwowane przez Rosjan są bardzo proste i można je przyrządzić w naszej własnej polskiej kuchni! W dzisiejszym wpisie zostaną przedstawione zwyczaje żywieniowe dotyczące śniadań naszych słowiańskich braci.

Przygotowanie śniadania (завтрак) w dzień powszedni nie zajmuje dużo czasu. Od poniedziałku do piątku Rosjanie przeważnie jedzą:

Kanapkę- бутерброд

Jajecznicę- яичница

Omlet- омлет

Płatki- хлопья

Musli- мюсли

Kaszę manną- манная каша

Kaszę owsianą- овсяная каша

Kasza gryczana- гречневая каша

Zaś wśród śniadań przygotowywanych w weekendy można wyróżnić:

– syrniki- сырники. Typowe rosyjskie danie przygotowane głównie z twarogu (творог). Przeważnie podawane są z cukrem (сахар) bądź ze śmietaną (сметана).

– bliny- блины. Tradycyjne danie spożywane w tygodniu przed wielkim postem. To naleśniki drożdżowe podawane z różnymi nadzieniami (начинка). Блины je się z konfiturami (варенье), miodem (мед) i śmietaną (сметана). Rosjanie mówią, że im cieńszy blin tym smaczniejszy (чем тоньше блин- тем он вкуснее).

kuchnia rosyjska bliny

Na koniec obowiązkowo trzeba wspomnieć jakimi napojami częstują się Rosjanie. Na śniadanie, podobnie jak w Polsce piję się herbatę (чай) z cukrem (сахар), miodem (мёд) lub konfiturą (варенье). Istnieje też grono ludzi, chcących dodać sobie trochę energii, dlatego wybierają kawę (кофе). Zaś dzieci przed pójściem do szkoły, do śniadania najczęściej piją sok (сок). Na koniec zostawiłam tradycyjny rosyjski napój- kwas chlebowy (квас). Mówi się, że zawiera niewielką ilość alkoholu i jest wytwarzany dzięki fermentacji chleba.

Serdecznie zapraszamy na nasze konta społecznościowe oraz na wspólną naukę języka rosyjskie online :)!

FACEBOOKhttps://www.facebook.com/MatrioszkaOnline/?modal=admin_todo_tour

INSTAGRAM:https://www.instagram.com/matrioszkaonline/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top