czy warto uczyć się języka rosyjskiego

Czy warto uczyć się języka rosyjskiego?

Czy warto uczyć się języka rosyjskiego?

Wybuch wojny w Ukrainie zniechęcił do Rosji wiele osób. Sprawił, że stronią od jej kultury i języka. Zupełnie niepotrzebnie…bo czy ludzie przestali uczyć się niemieckiego z powodu II Wojny Światowej? No właśnie! Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, dlaczego warto wobecnych czasach wybrać lekcje rosyjskiego.

Wybierzesz się w podróż na Wschód

Jest on jednym z najpopularniejszych języków na świecie – posługuje się nim ponad 200 milionów ludzi. Znając go, możesz bez trudu podróżować m.in. po Kazachstanie, Gruzji, Białorusi czy Kirgistanie. Przyda Ci się również w krajach bałtyckich oraz na wschodzie Ukrainy, gdzie nadal jest bardziej popularny niż ukraiński. Tym samym możesz go używać za granicą nawet wtedy, gdy dostęp do Rosji jest utrudniony.

Nauczysz się go z łatwością
Polski i rosyjski należą do grupy języków wschodniosłowiańskich, przez co mają zbliżoną gramatykę oraz słownictwo. Kiedy zdecydujesz się na lekcje, poradzisz sobie ze skomplikowaną odmianą i końcówkami, a do tego szybko przyswoisz słówka przydatne na co dzień. Dzięki temu, że oba języki mają podobne brzmienie, z łatwością domyślisz się, o czym mowa nawet wtedy, gdy nie znasz danego słowa.

Skorzystasz z niego w naszym kraju
W wyniku wybuchu wojny do Polski przyjechało ponad 12 milionów Ukraińców. Większość z nich mówi po rosyjsku – dla niektórych to jedyny język, jaki znają. Z tego powodu stał się on częścią naszej codzienności. Słyszymy go na ulicy, widzimy na ogłoszeniach czy w komunikacji miejskiej. Wielu Ukraińców pracuje też w sklepach i fabrykach lub szuka mieszkań na wynajem. Dobrze znać ten język na wypadek, gdy będziesz musiał załatwić codzienne sprawy czy
podpisać umowę najmu.

Jakie macie zdanie na ten temat? Z miłą chęcią zapoznamy się z każdą opinią. Zachęcamy do dyskusji!

Szkoła językowa Matrioszka oferuje kursy rosyjskiego online. Z nami nauczysz się go na swoich zasadach, bez wychodzenia z domu – mamy elastyczny grafik dostosowany do Twoich potrzeb. Już dziś zapisz się na bezpłatną lekcję próbną i przekonaj się, czy chcesz kontynuować współpracę. Zapraszamy!

Zapraszamy do obserwowania na nas na naszych mediach społecznościowych, gdzie regularnie dodajemy treści. Bądź z nami na bieżąco.

  1. Facebookhttps://www.facebook.com/MatrioszkaOnline

      2. Instagramhttps://www.instagram.com/matrioszkaonline/

1 thought on “Czy warto uczyć się języka rosyjskiego?

  1. Odpowiedz
    Krzysiek - 23 listopada, 2023

    Uważam że warto się uczyć języka rosyjskiego i trwająca wojna nie powinna zniechęcać ludzi do nauki tego języka. Język rosyjski to nie tylko Rosja ale i Ukraina, Białoruś jak również wiele innych krajów w Azji Środkowej, które posługują się tym językiem. Prawdę mówiąc, pod względem kontaktów z zagranicą i ilości ludzi jaka mówi w tym języku, warto uczyć się języka rosyjskiego bardziej niż języka niemieckiego.
    Druga istotna sprawa to fakt, że obecna wojna przyczyniła się do jeszcze silniejszego dążenia Ukrainy do trwałego związania się z Zachodem. Celem Ukrainy jest dołączenie do Unii Europejskiej. Nie stanie się to od razu ale Ukraina w końcu będzie należeć do Unii Europejskiej. To stworzy ogromne możliwości do rozwijania biznesu na wschodzie, a do tego na pewno przyda się dobra znajomość języka rosyjskiego. Podobnie będzie z kwestią odbudowy Ukrainy po wojnie. Może być w to zaangażowanych wiele firm z Zachodu, w tym również z Polski, a znajomość języka rosyjskiego będzie jednym z czynników przesądzających o skutecznych negocjacjach biznesowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top